Suomen Aktuaariyhdistys lahjoitti maaliskuun lopussa 700 euroa Suomen Punaisen Ristin katastrofirahastoon. Lahjoituksellaan Suomen Aktuaariyhdistys haluaa auttaa Venäjän hyökkäyksestä Ukrainaan kärsiviä ihmisiä.

Yhdistyksen oli taloudellisesti mahdollista tehdä lahjoitus, koska vuosikokouksessa erinomaisen esitelmän pitänyt professori Alexander Stubb, European University Institute, ei halunnut palkkiota esiintymisestään. Yhdistyksen hallituksen valitsema lahjoituksen kohde, Suomen Punainen Risti, on julkisoikeudellinen yhdistys, jonka toiminta perustuu pitkälti vapaaehtoisuuteen. Katastrofirahastoon Ukrainan sodan uhrien auttamiseksi lahjoitettavat varat ohjataan työhön konfliktista kärsivien ihmisten auttamiseksi.

Aktuaariyhdistyksen hallitus kiittää professori Alexander Stubbia.

Suomen Aktuaariyhdistyksen hallitus

Share Share Share